Üniversitelerdeki Akademik Ünvanlar ve Sınıfları

user  Ulaş YURTSEVER  |  date  15 Ekim 2014 Çarşamba 14:55  |  oku 63499 Okunma  


Uzun zamandır bu konuda yazmayı düşünüyordum ama kısmet akedemik zam yapılan bu zamanaymış :) Bazı milletvekilllerimiz, medyamız, hatta üniversitelerdeki bir çok hocamız bile bu ünvanlar ve sınıfları yanlış kullanıyor. 2914 Numaralı Yüksek Öğretim Personel Kanununda geçtiği şekliyle ünvanlar ve akademik personel sınıflandırması nasıldır bir inceleyelim...

Öncelikle üniversitelerimizdeki akademik personel kadroları nelerdir bunlara bakalım.

1-Profesör
2-Doçent
3-Yardımcı Doçent
4-Öğretim Görevlisi
5-Okutman
6-Araştırma Görevlisi
7-Uzman
8-Çevirici
9-Eğitim Öğretim Planlamacısı

Görüldüğü gibi 9 tane akademik kadro vardır özellikle son 3 tanesi Uzman, Çevirici ve Eğitim Öğretim Planlamacısı kadroları pek bilinmez ama bu kadrolar da akademik kadrodur. Her nekadar kanunumuzda bu üç kadro akademik kadro olarak gözüksede, bir çok üniversite bu kadrodaki personele maalesef akademik personel gözüyle bakmaz.

Şimdi akademik sınıflar nelerdir ve bu sınıflardaki kadro ünvanları nelerdir bunları inceleyelim. Yüksek Öğretim Personel Kanununda toplam 3 adet akademik kadro sınıfı vardır. Bunlar;

- Öğretim Üyeleri Sınıfı
- Öğretim Görevlileri ve Okutmanlar Sınıfı
- Öğretim Yardımcıları Sınıfı

Öğretim Üyeleri Sınıfı; bu sınıf Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrolarını kapsayan bir sınıfdır. Yani Öğretim Üyesi diyorsanız sadece Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrolarındaki akademik personeli kast etmiş olursunuz.

Öğretim Görevlileri ve Okutmanlar Sınıfı; isminden de anlaşıldığı üzere sadece Öğretim Görevlisi ve Okutmanları içine alan bir sınıfdır.

Öğretim Yardımcıları Sınıfı; Bu sınıf "Öğretim Üyesi Sınıfı" ve "Öğretim Görevlileri ve Okutmanlar Sınıfı" dışındaki kalan diğer akademik personeli içine alan bir sınıfdır. Yani Öğretim Yardımcısı diyorsanız Araştırma Görevlisi, Uzman, Çevirici, Eğitim Öğretim Planlamacısı kadrolarındaki akademik personeli kast etmiş olursunuz.

Peki Öğretim Elemanı kimlere denir? Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, Öğretim Görevlisi, Okutman, Araştırma Görevlisi, Uzman, Çevirici, Eğitim Öğretim Planlamacısı kadrolarındaki akademik personele denir.

Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2914.pdf

Şimdi bunu şekillerle de gösterelim;Akademik Kadro ve Sınıfları

Etiket: akademik, ünvan, sınıf, öğretim üyesi, öğretim elemanı, öğretim yardımcısı, profesör, doçent, yardımcı doçent, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı

Yorum yapın

isim (gerekli)
e-posta (gerekli - gösterilmeyecek)