Apple iPhone 5S ve 5C Sorunları

user  Ulaş YURTSEVER  |  date  7 Kasım 2013 Perşembe 11:46  |  oku 5404 Okunma  

Yakın bir zamanda eşime Apple iphone 5c aldık. Evet tasarım olarak renk olarak gerçekten güzel ve ciks bir akıllı telefon diyebiliriz. Ben Samsung S4 I9500 kullanıyorum. Aldığıma da çok çok memnunum. Neyse IOS/Android, iPhone/Samsung, Windows/Linux tartışmalarına girmeyeceğim, konuyu dağıtmadan işin özüne gelelim. Iphone 5c’yi biraz kurcalayayım dedim, başlangıçta herşey yolundaydı fakat bazen klavyede yazarken bastığım tuşlar yerine ya yanındaki harf çıkıyor ya da algılamıyordu parmaklarım da dolma parmak değil ama üstünde çok durmadım(her zaman olmadığı için çok önemsemedim). Heralde benden kaynaklıdır deyip geçtim. Birgün internette bir araştırayım dedim, bu bir sorun mu yoksa bizden mi kaynaklı diye. Veeeeeeeee gördüm ki iphone 5s ve 5c için sorunlardan bahsediliyor. (www.teknolojidedestek.com ve appleinsider.com)

Şimdi bu sorunlardan özetle bahsedecek olursak; Söylenilenlere göre Apple iphone 5s ve 5c’de hareket sensörü sorunları mevcut (Apple arka arkaya 3 adet güncelleme/yama ile sorunu çözmeye çalışmış). Bu konuda kendim bir test yapmadım. Fakat internette bu sorunla ilgili çok sayıda şikayet bulunmaktadır.

Gelelim ekran hassasiyeti konusundaki soruna; ekran hassasiyetlerini kontrol eden Finlandiyalı bağımsız bir şirket olan OptoFidelity firması iphone 5s, 5c ve Samsung Galaxy S3 telefonlarını Touch Panel Performance Tester (TPPT) isimli bir testten geçirdi. Bu testler nasıl yapılıyor derseniz youtube.com adresindeki videoları inceleyebilirsiniz (http://www.youtube.com/channel/UCxZMoLkyOc7rMwKuTrNp6HQ).

Test sonuçlarında, iphone 5s ve 5c için ekran tepki süreleri, dokunmatik hassasiyetleri gibi ölçümlerden sınıfta kaldığı Galaxy S3’ün ise çok iyi bir performans sergilediği ortaya konulmuş (tabi niye galaxy s4 ile bu testi yapmamış bu da soru işareti) ve bu konuda detaylı bir rapor hazırlanmış. Raporun orjinalini www.optofidelity.com adresinden indirip inceleyebilirsiniz. Bu rapora göre;

iPhone 5s ve 5c’nin üst kısımlarda ve köşelerde dokunma hassasiyetinin çok kötü olduğu, bu sebeple de özellikle klavye kullanırken köşelerdeki harflerin dokunmatiğinde sıkıntı çıkmasına sebep olmaktadır.

Üstteki şekilde de görüldüğü üzere klavye kullanımında köşe taraflara doğru dokunma hassasiyeti kötüleşmekte ve bu da bazı kullanıcılar için özellikle köşelerdeki Q ve P harflerine dokunduğu zaman harfin yazılamaması hatta bazen onun yerine yanındaki harfin yazılmasına sebep olacaktır. Tabi şunuda belirtmek lazım bu rapor, belirtilen spesifik problem ile ilgili (uygulamaların gecikme süresi, ekran performansı, dokunmatik hassasiyeti, kaydırma performansı vb.) bilgiler içermektedir. Umarım Apple en kısa zamanda bu sorunları çözecek bir güncelleme çıkarır (tabi güncelleme ile çözebilirse).

Etiket: apple, iphone, 5s, 5c, optofidelity, screen, test, performans, ekran, galaxy, s3, s4

Yorum yapın

isim (gerekli)
e-posta (gerekli - gösterilmeyecek)