En Güzel Fotoğraf Çekme Saati - Altın Saat

user  Ulaş YURTSEVER  |  date  5 Nisan 2013 Cuma 17:32  |  oku 13632 Okunma  

Fotoğraf çekerken öğrendiğimiz ilk bilgilerden biriside ışığın önemidir. Peki doğal ışık kaynağı kullanarak yapacağımız fotoğraf çekimleri için hangi saatleri tercih etmeliyiz bunu tam olarak biliyor muyuz?

Öncelikle doğa fotoğrafları veya dış ortamda yapılacak fotoğraf çekimlerinde altın saat dediğimiz bir zaman dilimi tercih etmeliyiz (Tabi farklı bir kompozisyon oluşturmak için güneşin dik geldiği saatler veya fotoğraf çekimi için uygun olmayan saatlerde de çekim yapılabilir. Fakat bir genelleme yapacak olursak genelde altın saat dediğimiz saatler içinde çekilen fotoğraflar daha iyi sonuç verecektir.) Bir çok alanda önemli bir ifade olan "altın" kelimesi fotoğrafçılıkta da önemli olmuştur. Literatürde altın standart, altın gösterim, altın değeri diye ifade edilen anlam olarak en güzel ve en uygun standart, zaman, terim vb.. anlamlara gelen bu ifade fotoğrafçılıkta da en uygun zaman dilimini ifade etmektedir. Bu zaman diliminde çekilmiş fotoğrafların renk ve doygunluk olarak daha iyi olduğunu, sizde bu saatlerde fotoğraf çektikçe göreceksiniz. Peki bu zaman dilimlerini tam olarak nasıl bilebiliriz? Nereden öğrenebiliriz?

Bunun için; http://jekophoto.eu/tools/twilight-calculator-blue-hour-golden-hour/index.php adresinden Twilight Calculator web uygulaması ile fotoğraf çekmek istediğiniz yeri haritadan işaretleyip arama yaptığınızda, karşınıza belirttiğiniz yer ile ilgili gün gün altın saatler, güneşin doğduğu battığı saatler, ayın büyüklüğü ile ilgili bilgiler ve daha fazlası gelecektir.

Bu bilgilere göre altın saatleri önceden öğrenip ona göre hazırlık yapabilir ve çok daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Twilight Calculator uygulamasının kullanımı hakkında daha detaylı bir bilgi isterseniz bunun için yine aynı sitede "User Guide (PDF file)" şeklinde verilen kullanıcı kılavuzu linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Twilight Calculator Uygulaması

Etiket: fotoğraf, canon, nikon, altın saat, slr, dslr, twilight, ışık, flash, doğal ışık, güneş, ay, günbatımı, gündoğumu, sunrise, sunset

Yorum yapın

isim (gerekli)
e-posta (gerekli - gösterilmeyecek)