C# Kodlama Standartları

user  Ulaş YURTSEVER  |  date  9 Şubat 2010 Salı 11:25  |  oku 8125 Okunma  


En iyi uygulamalar doğru biçimde kodlanan ve belli standartları olan uygulamalardır.

Tabi bir projeyi belli bir sürede yetiştirmek gerekirse en iyi uygulama zamanında bitmiş uygulamadır diyenler olabilir. Fakat zamanla görülecektir ki bitmiş uygulamalarda oluşan hataları giderirken, yeni talepleri bu sisteme entegre ederken iş o kadar kolay olmayacaktır. Hele ki bu işi projeye yeni katılan biri yapacaksa işler o zaman daha zor olacaktır. Toplam maliyet/fayda düşünüldüğünde kesinlikle doğru biçimde kodlanmış ve belli kodlama standartları olan uygulamaların daha iyi bir uygulama olduğu görülecektir.

Özellikle çok katılımlı geliştirilen projelerde, büyük çaplı projelerde ve sonradan farklı kişilerce desteği verilecek projelerde kodlama standardı zorunlu bir gereksinimdir. Kendine özgü kodlama stili ile program geliştirmiş kişileri ortak bir projede çalıştıracağınız zaman kodlamada şekilsel ve mantıksal çatışmaların olduğunu göreceksiniz. Tabi aynı zamanda kodun okunurluluğu da çok sorun oluşturacaktır.

Şimdi peki bu standartları nasıl oluşturacağız veya nasıl bulabiliriz diyorsunuzdur. Arama motorlarında kodlama standartları olarak arattığınızda farklı dokümanlar göreceksiniz. Benim size tavsiye edebileceğim ve C#, ASP.NET ile geliştirilen projelerde kullanabileceğiniz kod standartları IDesign:.NET Design and Process Solutions adresinden indirebileceğiniz kod standartlarıdır. İnternette farklı sürümlerini bulabilirsiniz fakat son sürümü sitenin kendi adresindedir.

Direkt indirmek için tıklayınız...

NOT: Doküman ingilizcedir. Yazarı olan Juval Löwy Silikon Vadisinde Microsoft Bölgesel Direktörüdür. Ayrıca IDesign firmasının da sahibidir.

Etiket: kodlama, standart, c#, asp.net, idesign, design, proje, yazılım, uygulama, program

Yorum yapın

isim (gerekli)
e-posta (gerekli - gösterilmeyecek)