Diyafram(Aperture) Nedir? Ne İşe Yarar?

user  Ulaş YURTSEVER  |  date  7 Şubat 2010 Pazar 19:21  |  oku 8680 Okunma  

Sensörün veya filmin üzerine düşen ışık miktarını ayarlamaya yarayan mekanizmaya diyafram denir. Diyaframın çalışma mantığı irisin çalışma mantığı ile aynıdır.  Gözümüz farklı ışık yoğunluklarında, ışığı kontrol etmek için iristen faydalanır. İris az ışıklı ortamlarda daha iyi görebilmek için açılır ve içeriye daha fazla ışık girmesini sağlar. Çok ışık olan ortamlarda da tam tersi olarak kısılır ve içeriye giren ışık miktarını azaltır. Diyaframında çalışma mekanizması aynı iris gibidir. Çok ışıklı ortamlarda içeri giren ışığı azaltır, az ışıklı ortamlarda da içeri daha fazla ışık girmesini sağlar.


SLR makinelerde diyafram halkası objektif üzerinde bulunur ve f harfi ile ifade edilir. SLR-Like makinelerde ise f değerini menülerden değiştirebilirsiniz. Bu f değeri azaldıkça tam tersi olarak diyafram daha çok açılır ve içeri giren ışık miktarı artar, f değeri arttıkça da diyafram daha çok kısılır ve içeri giren ışık miktarı azalır. En açık diyafram değeri f:2, f:2.8 gibi değerlerdir. Sabit odak uzaklıklı objektiflerde bu değer f:1.2 değerine kadar düşer.


Diyafram sadece filmin üzerine düşen ışık miktarını ayarlamaz. Net alan derinliğini de etkiler. Kısık diyaframda (yüksek f değeri) net alan derinliği artar. Açık diyaframda (düşük f değeri ) net alan derinliği azalır.

diyafram

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere;

f:8.0 değerinde diyafram kısık olacak, net alan derinliği (gri renkli alan) ise artacaktır,
f:4.5 değerinde diyafram f:8.0’e göre daha açık olacak, f:8.0’a göre de alan derinliği daha az olacaktır,
F:2.8 değerinde ise diyafram çok açık olacak, alan derinliği de daha az olacaktır.

Etiket: fotoğraf, diyafram, aperture, objektif, alan derinliği, slr, dslr

Yorum yapın

isim (gerekli)
e-posta (gerekli - gösterilmeyecek)